Jaro se kvapem blíží, ale příprava na jarní sadbu zeleniny začíná ještě v zimě. Nezapomeňte si předsadit rajčata, papriky, salát, do pařeniště můžete koncem února nebo začátkem března zasadit salát, špenát, nebo třeba ředkvičky. Vychutnáte si tak výborný jarní salát. Pokud máte k dispozici skleník, pak máte vyhráno, zeleninu můžete dát do skleníku vážně brzo v březnu a skleník akorát zavírat, aby zelenině neublížily přízemní mrazíky.
Trávník, který celou zimu odpočíval po zimě pořádně vyhrabejte, zvlášť pokud jste nevyhrabávali listí na podzim, je vhodné jej vyhrabat brzo na jaře, aby mohla tráva růst. Tráva je přírodě prohnojená tlejícím listím, které jsme na podzim schválně na trávníku nechali. Pokud používáte hnojiva jiná, pak je na čase na začátku jara trávník přihnojit. Trávník sekejte až opravdu povyroste, potřebuje nabrat po zimě na síle a pokud jej budete sekat co chvíli, pak vám nezhoustne ani za několik měsíců.
Pokud máte sad s ovocnými stromy, pak je musíte zastříhat ještě před vypučením pupenů, tak abyste je při stříhání neobouchali. Sundat už můžete krmítka a pítka pro ptáky, které budou potřeba zase až další zimu.
Užitkovou zahradu zkultivujte tak, aby byla hlína dostatečně prokypřená a rozdělte si ji na jednotlivé záhony. Rozvrhněte si, kam dáte jakou zeleninu, plánujte pečlivě, abyste nezasadili rostliny na stejné místo jako loni. Osazovat záhony budete postupně, jak bude jaro postupovat. Pokud máte na záhonech jahody, které jsou víceleté, pak je okopejte a můžete je přihnojit, aby vám začaly brzy plodit. Sázet můžete začít koncem března cibuli, mrkev, petržel, saláty, kapustu, kedlubny, ředkvičky a špenát. Rajčata, papriky, celer, a dýni sázejte ven až po květnových zmrzlících.
Nebojte se nechat zahradu trochu bujet, ne vše na zahradě je plevel, i když se vám nelíbí. Na zahradách mohou růst bylinky, které mohou být prospěšné vašemu zdraví.