Polyetylenové (igelitové) sáčky se staly natolik běžnou součástí našeho života, že se častokrát sami můžeme přistihnout, jak podvědomě pracuje naše mysl. Stává se, že potřebujeme-li rychle někam uložit pár drobností, automaticky hledáme malý šikovný „pytlík“, nebo případně krabičku. Pytlíky mají tu výhodu, že jsou lehké, dobře skladné, obvykle průhledné, zkrátka ideální pro takovou příležitost.
Pro ukládání věcí, které nemusí být důkladně hermeticky uzavřené, postačí sáčky s klopou, pro ty ostatní případy poslouží uzavírací jezdec (zip). Dívali jste se někdy pozorně na plastový sáček, jak důmyslně má vyřešené uzavírání?
Lepicí klopa (lišta) je opatřena tenkou vrstvou lepidla, jehož přilnavost je optimálně zvolena tak, aby se sáček při otevírání neroztrhl, a přitom aby bylo uzavření dostatečně pevné. Jde o zdánlivou drobnost, ale uvědomte si, že takové vymoženosti nebyly lidem dostupné ještě docela nedávno, ke konci dvacátého století.
Ještě vyšší stupeň dokonalosti zaujímá zipový mechanismus, jeho vývoj trval lidem několik desítek let, byl také provázen mnoha nezdary, kdy spoj špatně držel nebo se naopak dal obtížně uzavřít. Dnes už je tato doba dávno zapomenutá a výrobní technologie natolik zaběhnuté, že považujeme obyčejný plastový sáček za každodenního průvodce. A kde jej můžeme využít?
Dokumenty – důležité papírové cennosti, které by měly být uchovány lépe, než v plastových deskách šanonů či pořadačů, můžeme ukládat do sáčků s klopou i se zipem. Výhodné je takové uložení u dokumentů menších rozměrů, které by mohly z plastového pořadače vypadnout, což je např. rodný list.
Potraviny a hračky pro malé děti – nízkohustotní polyetylen a polypropylen (celofán) jsou zdravotně nezávadné materiály, a tak bez obav můžete takto ukládat jakékoli potraviny a předměty, s nimiž přijdou do kontaktu malé děti.