Ano, zrovna nyní je čas na úpravy zahrady. Nejde tak ani o nějaké nové stavby, jak spíše o rozvržení nového půdorysu. Můžeme umístit nové záhony, zasadit keře a stromky. Do léta vše zaroste novým trávníkem a po nějakých úpravách nezbudou žádné stopy. Budete si moci zahradu užívat plnými doušky.
Jak tedy začít. Pokud máte nějaký plán zahrady, kde jsou vyznačeny její rozměry i objekty na zahradě již postavené, máte úkol jednodušší. Pokud takové plány nemáte, musíte si je vytvořit.
K tomu budete asi potřebovat pomocníka. Změřte si délku i šířku zahrady. Pokud má její půdorys členitější tvar, zkuste jej co nejpřesněji zanést do nákresu plánu. Možná se vám tato práce bude zdát otravná a zbytečná, ale vsadím se, že v okamžiku kdy si budete do vzniklého plánu rozmisťovat celky zahrady podle funkcí, přípravu plánů vezmete na milost.
Zahradu si rozdělte podle jejich funkcí. Nejdříve umístěte bazén. Měl by ležet na slunném místě, co nejdále od stromů. To proto, že ze stromů padá spousta věcí, které by hladinu bazénu zbytečně znečišťovaly.
Na užitnou část zahrady rovněž vyberte místo s dlouhým slunečním svitem. Pokud pěstujete nějakou zeleninu nebo bylinky, tyto sluníčko jistě uvítají. Na pěstování zeleniny a bylinek použijte zvýšené záhony. Jsou velice praktické a značně usnadňují práci kolem vaší úrody.
Nyní máte obsazeny dvě části zahrady. Zbývá ještě okrasná zóna a relaxační zóna. Tyto dvě zóny mohou být vzájemně propojeny, případně mohou být v těsné blízkosti. Je příjemné, mít v době odpočinku výhled na kvetoucí rostliny. V relaxační zóně se rozhodněte, jestli do ní umístíte například pergolu nebo altánek. Tyto dvě stavby jsou vhodným a dominantním doplňkem každé zahrady. Pokud však už máte k domu napojenu terasu, další stavby by mohly působit takovým přeplácaným dojmem. Raději se pokuste vystavět nějakou stavbu pro děti. Věž, houpačku nebo domeček.