Že se vás panická porucha nikdy nebude týkat? To bychom vám moc přáli, bohužel realita často bývá jiná. Touto nemocí trpí čím dál více lidí, a tak se toto téma dostává do popředí obecného zájmu. Pojďme si povědět, co to panická porucha vlastně je, kde postižení lidé k této nemoci přijdou, jaké jsou příznaky, a zda se dá panická porucha vůbec léčit.
· CO TO JE PANICKÁ PORUCHA?
Panická porucha je duševní nemoc, která se projevuje opakovanými záchvaty intenzivního strachu. Tento strach často vzniká bez zjevné příčiny. Ženy touto poruchou trpí častěji než muži. Přestože se může zdát, že je tato nemoc banální, mnohdy může nemocného dovést až k sebevraždě.
· PANICKÉ ZÁCHVATY
Záchvat je někdy velmi podobný infarktu, tak moc je daný strach silný, takže postižený může skončit v péči lékařů. Bohužel pacient mnohdy neumí své pocity popsat, psychické problémy se můžou ukrývat, a příčiny záchvatů tak zůstávají utajeny. Panické záchvaty trvají sice jen pár minut, ale postiženého mohou zdeptat a psychicky zničit. Záchvaty se postupně zintenzivňují, nakonec se mohou vyskytovat i několikrát během týdne.
· KDE SE BEROU?
Panická porucha může být naučená z dětství, či je geneticky podmíněná, anebo je spojena s následkem dlouhodobého stresu. Náš mozek vyhodnocuje každodenní stres jako velmi nebezpečný, a vyhlásí jakýsi poplach, který vyšle naše tělo do fáze panického záchvatu.
· PROJEVY PANICKÉHO STRACHU
Panické záchvaty se projevují intenzivním strachem a vnitřní nepohodou, kterou navíc doprovází silné pocení, bolesti na hrudi, nevolnost, točení hlavy, bušení srdce a třes těla.
· LZE TO LÉČIT?
Tato porucha jde snadno léčit, pokud je lékařem zavčasu odhalena. Pacientům je zavedena psychoterapie, kterou doplňují antidepresiva. K odeznění příznaků by pak mělo dojít během dvanácti týdnů. Léky se však užívají ještě asi rok, a to z důvodu vyloučení opakovanosti záchvatů.
Akutní záchvat paniky
You may also like these
No Related Post