Jsou programy zadarmo skutečně výhodný software?

Pokud chceme na počítači cokoliv dělat, potřebujeme k tomu příslušný program. Mnohé z nich jsou již součástí základního operačního systému. U Windows, což je ten nejčastěji používaný, jsou to například klasický Word či Malování. Ty jsou standardem prakticky již od jeho prvních dnů.

Dobrá, ale co když nám nestačí? Co když potřebujeme nějaký, který není běžnou součástí operačních systémů? Příkladem zde mohou být programy, umožňující práci se soubory typu.zip či.pdf. A to jsou jen ty nejběžnější.

firma1

Pokud chceme upravovat fotografie či vytvářet videa tak, aby skutečně nějak vypadaly, pak Malování či Windows Movie Maker stačit nebudou. Je nutné si stáhnout takový, který nám tyto věci umožňuje. A zde narážíme na problém.

Obvykle jím není kompatibilita – tvůrci dnes dělají své programy tak, aby šly použít prakticky na všech běžně používaných operačních systémech. Ne, zde je na vině lidský faktor. Vždy sháníme výhodný software, ideálně zadarmo. A skutečně existuje spousta webových stránek, českých i zahraničních, které tuto možnost nabízí.

informace2

Otázkou je, zda je to skutečně tak výhodné, jak se tváří. Obvykle totiž nějakou cenu platíme, ačkoliv ne v penězích. Příkladem mohou být programy jako WinRar či WinZip. Ty jsou ke stažení zadarmo, tedy alespoň jejich demoverze. Háček je v tom, že zde máme prakticky všechny potřebné funkce, a ačkoliv nás po nějaké době bude po každém zapnutí vyzývat k zakoupení plné verze, není k tomu ve většině případů důvod.

Jinou kapitolou jsou „antivirové“ či „čisticí“ programy. Ty se tváří, že jsou zadarmo a že vám z počítače odstraní veškeré viry, které jej zpomalují. A ano, poté, co jej spustíte, se brzy dozvíte, kolik problémových souborů tam máte. Chcete je tedy odstranit či upravit. Ale ejhle – tato funkce je možná pouze u plné verze.

Měli bychom tedy vždy mít na paměti, čeho chceme dosáhnout, a že občas je lepší si připlatit. Nakonec bychom na tom totiž mohli jen tratit.

About the Author

You may also like these