Ketogenní dieta je v současné době hitem. V záplavě všech možných i nemožných diet, které se většinou zakládají jen na výmyslu pochybného „odborníka“ na stravování a nemají žádný vědecky doložitelný účinek, se jedná o možná historicky nejúčinnější prostředek pro hubnutí. Zastánci diety na ní nedají dopustit, často se k ní vracejí, jenže tím (pravděpodobně nevědomky, jinak by byli blázni) ohrožují své zdraví. A to ne nějakým banálním způsobem. Následky totiž mohou být fatální. Co to vlastně ketodieta je, pro koho je vhodná a pro koho ne a kdy už je zdraví ohrožující a proč? Pojďme se na to společně podívat.
Základem úspěchu je samozřejmě úprava jídelníčku. A ne ledajaká! Normální poměř makroživin ve stravě je asi 20% bílkovin, 30% tuků a 50% sacharidů. Tento stravovací plán je v redukčním období zcela postaven na hlavu a většinu (65%) stravy tvoří bílkoviny. Jen 15% pak tuky a 20% zbývá na sacharidy. Zcela jsou vynechány cukry, sacharidy jsou přijímány ve formě ovoce a zeleniny.
Fyziologickým základem diety je dosažení stavu, který nazýváme ketóza. Jedná se o přirozený stav metabolismu, kdy organismus spaluje tuky. Toho dosahujeme tím, že mu tuky odepřeme a nahradíme je bílkovinami. Stejně tak cukry, jelikož ty se v těle mění na tuky také.
Mezi potraviny, které jsou vhodné, patří:
· maso
· ryby
· mléčné výrobky
· vejce
· zelenina
Je ovšem nutné volit maso s co nejmenším obsahem tuku (hovězí, kuřecí prsa) a stejně tak zeleninu, která není vyloženě sladká (červená paprika, mrkev). Taký hlídáme gramáže jednotlivých porcí. Doplnit stravu pomáhají i proteinové instantní nápoje či jídla plná bílkoviny, která jsou uměle vytvořena (tyčinky).
Nadměrná konzumace bílkovin ale zatěžuje ledviny! Pokud to přeženete, budete mít problémy. V některých případech stačí pouze několik týdnů diety k selhání ledvin! Poraďte se tedy nejprve se svým lékařem. Pokud trpíte záněty ledvin, podstoupili jste v minulosti nějaký lékařský zákrok, rozhodně se ketogenní dietě obloukem vyhněte.