Jistě si mnozí z vás dříve narozených vybaví dobu, kdy byla jednostopá vozidla rozdělena pomyslnou přímkou na bicykly poháněné výhradně lidskou silou a na mopedy a motocykly. Elektrokola byla považována za cosi výstředního a výjimečného. V současné době je však o ně na trhu takový zájem, že silně konkurují cyklistické klasice.
V průměru pořídíte kolo s elektrickým pohonem za necelých 25 tisíc korun, nejlevnější se pohybují někde kolem deseti tisíc, ta špičková pak na dvojnásobku průměrné ceny. Jednotlivé typy se od sebe odlišují způsobem využití a konstrukcí a velikostí rámu a ostatních komponentů.
Jaké typy se vyrábí
Skládací– ideální do městského provozu nebo krátké vzdálenosti v obci, např. na nákupy v místní prodejně apod. Mají nízko posazené těžiště a malé průměry kol, většinou kolem 20 palců. Vůči ostatním modelům jsou skládací elektrokola relativně bezpečnější, neboť při pádu je sedadlo blíže k zemi. Jsou zároveň lépe ovladatelná a vhodná i pro začínající jezdce nebo pro starší děti. Jejich podstatnou výhodou je možnost složení rámu, tedy snadné skladování a přenášení nebo převážení kola automobilem.
Městská– většina výrobců je považuje za svůj hlavní výrobní program zaměřený především na špatně pohyblivé osoby a seniory, případně pro méně trénované jezdce, jako jsou maminky na mateřské dovolené, lidé s nadváhou nebo rekonvalescenti. Liší se velikostí rámů a kol, ty jsou ale větší, než u skládacích elektrokol. Většinou jde o průměr kola od 26 do 28 palců.
Horská– technologicky propracované typy, které si poradí i s obtížnějším kopcovitým a nerovným terénem polních a zpevněných cest. Mají speciálně přizpůsobený rám a jejich cena je pochopitelně poměrně vysoká. Na trhu jsou právě z tohoto důvodu zastoupeny v nejmenším počtu.
Treková– zaujímají střed mezi horským a městským kolem, většinou umožňují pohodlný posed ve vzpřímené poloze a tím pádem velmi pohodlné svezení jak po rovné silnici, tak i v náročnějším terénu.