Ano skutečně lze využít tuto rostlinu jako doplněk stravy. A to velmi zdravý! Ona je to vlastně již dávno používaná léčivka. Své uplatnění našla už ve staré Číně, nebo i v Indii. Ale také Řekové a Římané si ji velmi oblíbili. Je pravdou, že využití našla u těchto starých civilizací i jako léčivka, upravující kromě jiného fungování vylučování moči, zažívání, ale posiluje také imunitní systém člověka, působí proti zánětům a podílí se na klidném spánku. V moderní době se zjistili další léčivé účinky, ať už to je úprava tolik nebezpečného cholesterolu, který je příčinou vzniku kardiovaskulárních onemocnění, které jsou spojené s infarktem nebo tolik rozšířenými mozkovými příhodami.
Tolice je také zdrojem vitamínu B12, kterého máme neustále málo, je i zdrojemantioxidantů, flavonoidů, které se podílejí na zvyšování pružnosti cév. Dále vojtěška upravuje příjem sacharidů a má posilující účinky v případě vyčerpání organismu člověka, tady je vhodnost vojtěšky pro sportovce a lidi, kteří pracují fyzicky. Co je potřebné, také pomáhá při našem boji s nadváhou, která je původcem mnoha onemocnění. Jak si vlastně můžeme připravit v kuchyni tolici vojtěšku? U této rostliny se používají květy a mladé listy, ale asi nejrozšířenější je využití naklíčených semen. Podobně jako například u řeřichy seté, pokládáme její semena na navlhčenou vatu, která je rozprostřena v ploché misce. Misku umístíme do polostínu a vatu opatrně vlhčíme každý den. Klíčení semínek trvá několik dní.
Jakmile rostlinky vyklíčí a povyrostou, můžeme začít opatrně pomocí nůžek sklízet zdravou pochoutku, která se používá do polévek, ale také i k dochucování salátů. Uvádí se, že jíst klíčky je nejlépe studené, bez tepelné úpravy. Pokud byste měli zájem o semínka tolice vojtěšky, která je uznávaným doplňkem stravy a označuje se jako super – potravina, neváhejte s nákupem semen, abyste jejich blahodárné účinky na váš organismus mohli poznat co nejdříve.